вівторок, 20 лютого 2024 р.

24 лютого - початок повномасштабної російсько-української війни

   З 14.02.2024 р. по 29.02.2024 р. до початку повномасштабної російсько-української війни представлена виставка-реквієм «Вже 2 роки війною палає рідна земля».

   24 лютого 2022 року розпочалась повномасштабна, нічим не спровокована і безпідставна в міжнародному правовому плані, війна росії проти України. 

 Росіяни влаштували в Україні геноцид проти мирного населення, убивства, тортури, сексуальне насильство, викрадення та депортація дітей, знищення критичної інфраструктури.

 

 І знову наша Україна тужить за своїми найкращими синами і доньками, полеглими у боях. І знову тисячі осиротілих дітей, батьків, вдів.

 


  Агресивні дії рашистів та загроза втрати територіальної цілісності й суверенності України мобілізували українське суспільство на супротив.

   Український народ всі свої сили й можливості скерував на боротьбу з кровожерливим ворогом, об'єднався заради перемоги. 

 

   Український народ ніколи не стояв на колінах і не стане!!!

   Перемога буде за нами!!!


Киридон А. Українська пастка для російського Левіафана / Алла Киридон, Сергій Троян. - Київ: Ніка-Центр, 2023. - 400 с.
 Цікаве й обґрунтоване історичне дослідження відомих українських істориків Алли Киридон і Сергія Трояна присвячене найважливішим аспектам, характеру і специфіці сучасної зовнішньої політики України, розглянутої під кутом зору агресії, яку Росія чинила на теренах колишнього СРСР від серпня 2008 до весни 2023 року. Головна увага приділена передумовам, причинам, характеру, урокам і наслідкам війни РФ проти Грузії (серпень 2008 р.) і України (2014–2023 рр.). Важливий акцент зроблено на аналізі загрози російської агресії для сучасного світопорядку та практиці реалізації Росією імперського курсу щодо нових незалежних держав. 
 Самовіддана боротьба українського народу за незалежність відіграє роль молота, а прагнення світової спільноти до відновлення міжнародно-правового порядку виступає ковадлом, між якими опинився агресивний російський Левіафан, який неодмінно має бути розчавлений.

Троян С. Грані війни: мережевий щоденник історика / Сергій Троян. - Київ: Ніка-Центр, 2023. - 272 с.
  У мережевому щоденнику відомого українського історика Сергія Трояна відбилися рефлексіїї на значущі виклики, небезпеки і перебіг подій першого року повномасштабної російсько-української війни (24 лютого 2022 – 24 лютого 2023 рр.).  Емоційні екскурси у передумови та історичне підґрунтя, зовнішню політику, реакцію офіційного і неофіційного закордоння, внутрішні настрої, суто бойові дії узагальнюють досвід пересічного українця, пов’язаний з життям і війною, викликають співпереживання і великий інтерес до описаних подій. Низка щоденних записів присвячена конкретним захисникам України – вчителям, викладачам, науковцям, військовим. Дописи містять посилання на матеріали, оповіді, вірші тощо інших осіб, що сприяє  поглибленому розумінню всієї палітри героїчної боротьби українців, які захищають не лише свою незалежність і свободу, а й загальноєвропейські ліберально-демократичні цінності.


Якубова Л. До свободи крізь вогонь: Україна проти рашизму / Лариса Якубова. - Київ: ТОВ Видавництво "Кліо", 2023. - 432 с.
 Із 2014 року український народ мужньо протистоїть російській збройній агресії (від 24 лютого 2022 року — в умовах повномасштабної війни). Україні в ціннісній битві світів випала історична місія підвести риску під пів тисячоліттям невпинної брехні й неодноразового відтворення імперії зла в нових історичних формах.
  Нині українцям і решті світу важливо усвідомлювати, чим є путінська росія і російський "народ", які процеси лежать в основі сучасних подій і чи можливі  деконструкція та знешкодження їх.
  У цій книжці, аналізуючи зародження та еволюцію "русского мира", авторка досліджує, зокрема: як Росія провалила завдання посттоталітарного транзиту й, замість залікувати рани комунобільшовизму, перетворилася на новітню тоталітарну систему; якими є підвалини відродження російського імперіалізму і з яких компонентів він складається; як відродження імперії стало новою-старою національною ідеєю росії; як політтехнологія "русского мира" стала фундаментом рашизму; чому геноцид українців набув новітніх історичних форм; чому колективний путін розглядає Україну як фронт онтологічної битви Європи та Євразії; чи залишилися запобіжники для наростання масового мілітаристського психозу росіян; зрештою — як подолати онтологічне зло й надійно зачинити браму безодні.

Давід Руслан Маріуполь Книга Хоробрих / Руслан Давід. - Київ, 2023. - 101 с.

 Ця книга про героїзм, хоробрість, боротьбу та відчайдушні подвиги близьких друзів, кровних побратимів, які   82 дні стримували натиск ворога у Маріуполі,  що дало можливість іншим військам, в інших містах закріпитися та скооперуватися, щоб не втратити можливо і усю Україну.

   Це не просто книга, це болюча пам'ять тих кривавих днів.


Бура Д. М. Місто-герой Харків. 28 історій незламності / Дар'я Бура. - Харків: "В-КП "ОРБІТА", 2023. - 352 с.; іл.

   Бої за Харків та його околиці тривали від 24 лютого до 11 вересня 2022 року. Після артобстрілів росіяни, прорвавши кордон на пункті пропуску "Гоптівка", пішли у наступ на Харків. Вони були переконані, що у місті їх чекатимуть з любов’ю і радістю. Місто, куди жителі російського Бєлгорода їздили на вихідні за одягом, продуктами та розвагами, не могло не прийняти тих, з ким ще вчора по-братерськи жило і відпочивало. Так думали росіяни. Але окупанти недооцінили готовність армійців до оборони. І ще більше не оцінили цивільне населення, яке не терпітиме примусу до братерства за допомогою важкої зброї. Відстояти Харків і врятувати його від окупації та "руского міра" вдалося завдяки тому, що всі об’єдналися. Харківці билися за своє місто.

  У цій книжці зібрані історії 28 людей, які стояли за Харків та область. Звісно, 28 історій — це не весь Харків і це не єдині люди, що наближали перемогу. Їх значно більше. Саме тому Харків встояв.

Григоренко К. О. Ізюм. Зруйнований, але не скорений / К. Григоренко. - Харків: Фоліо, 2023. - 224 с.

 Автор, професійний журналіст, створив хроніку окупації Ізюму 2022 року. Рядок за рядком розгортається реальна історія міста та його мешканців. Читач дізнається про дії місцевої влади у час воєнного стану, проблеми забезпечення життєдіяльності міста, які почалися з перших днів повномасштабного вторгнення, про трагедії людей. Росіяни не могли захопити Ізюм протягом трьох тижнів, що дало нашим військовим час підготувати фортифікаційні оборонні споруди на схід і на південний схід від міста. Після звільнення Ізюму у вересні 2022 року  знайшли масові поховання і чисельні катівні, які облаштували окупанти. Близько 80 % житла в місті було зруйновано.

 У цій книзі зібрані розповіді очевидців, інтерв'ю з керівниками місцевих органів, газетні статті, дописи в соцмережах, оголошення - документальні свідчення щоденної боротьби за життя в окупованому місті.

Кононенко Євгенія. Той божевільний рік : роман / Є. Кононенко. – Львів : Видавництво Анетти Антоненко, 2023. – 176 с. 

 Протягом чи не всього 2022 року письменниця Євгенія Кононенко дуже коротко, іноді кількома словами, фіксувала події свого приватного життя й війни в Україні. Бо 24 лютого і місяць по тому проживала в Києві, поки наприкінці березня не зважилася із невиліковно хворою донькою залишити рідний дім. Страшно залишатися, страшно їхати. Та авторка  на запрошення  подруги-письменниці врешті поїхала до Франції. І за кожної можливості письменниця писала, щоб якомога більше читачів мали змогу відчути все те, що відчувала вона.  В її книзі трагедії  історії та малого приватного життя переплітаються, надія й розпач зливаються між рядків, та хоча "Той Божевільний Рік" Євгенії Кононенко читається як роман, всі події й перипетії в цій історії справжні.


Смоляк Богдан. Моя найбільша війна: рік 2022 у роздумах і відчуттях / Богдан Смоляк. – Львів : Видавництво "Апріорі", 2023. – 288 с. 

Книга українського письменника містить документальні, есеїстичні й художні записи (подекуди поєднані темою чи асоціацією, але насамперед форматом дня), що передають цивільне авторське  переживання воєнного 2022 року. 


Дудок Уляна Побачити сонце. Криївка - 2022 : історичний роман / Уляна Дудок. - Брустури: Дискурсус, 2023. - 176 с.

   Режисер Сергій знімає фільм про життя та боротьбу вояків УПА за сценарієм своєї колишньої дівчини Анни, яка також є виконавицею головної ролі. Вони зустрілись на знімальному майданчику через десять років після завершення стосунків. Тож робота над фільмом покаже, чи охололи їхні почуття насправді.

  Під час зйомок стрічки група мандрує заходом України і знаходить таємничу карту, створену повстанцями, але… бракує її другої частини. Де ж вона і що зображено на мапі? А в одній із відвіданих криївок висить стара світлина, на якій Анна впіз­нає… саму себе. Але як таке можливо? Відповіді дівчина шукає у Гданську і Львові. Тим часом Сергій потрапляє на фронт, у саму гущу російсько-української війни.

  Ці події переплітаються із життям двох закоханих із "лісової" армії — Михайла та Анни, які разом із побратимами виборюють для своєї землі волю. Михайло очолює сотню легендарного куреня "Скажені".

  Що ж пов’язує цих людей і їхні долі? Щоб дізнатися, прочитайте захопливий історичний роман Уляни Дудок.

Немає коментарів:

Дописати коментар