четвер, 21 грудня 2023 р.

3 грудня - 301-річниця від дня народження Григорія Сковороди

  З 1.12.2023 р. по 31.12.2023 р. до дня народження Григорія Савича Сковороди  на абонементі організували виставку-портрет "Мудрець, замріяний філософ, до дальніх правнуків іде".

Багата та земля, що народжує філософів і поетів. Саме такою є Україна, яка дала стільки талантів!  Найвизначніший серед них – Григорій Сковорода.
    Є на світі долі, як яскравий спалах зорі, що крізь віки несуть спогад про людину, ідеї якої сягають такої глибини мудрості, до якої не дійшов ніхто!
   Серед таких - доля Григорія Сковороди. Він став сином не лише своєї доби, а й зумів зазирнути в майбутнє, осмислити сенс буття, піднятися над буденністю. 
  Григорій Сковорода мужньо вистояв перед усіма життєвими спокусами: відмовився від служби при царському дворі, багатства, пропозиції стати "стовпом церкви", одруження з коханою. Він обрав свободу - матеріальну і духовну, аскетичний, зате високоморальний спосіб життя. Відзначався чисто­тою помислів, глибиною думок, силою волі, постійним самовдосконаленням, прагненням пізна­ти себе і світ. Завдяки цим чеснотам він був вищий за приземлене оточення, сповнене духовної черст­вості й жадоби до наживи. Воістину, світ ловив йо­го, але не впіймав.
 
   Постать Григорія Савича Сковороди у давній українській літературі – одна з найпомітніших. Вона належить до тих, що з плином часу дедалі більше ваблять уми поколінь. Письменник, філософ, композитор, співак, знавець багатьох мов, Сковорода дивував сучасників різнобічним талантом, енциклопедичними знаннями, відповідністю духовних устремлінь своїм вчинкам і діям. Його творчий доробок по праву є надбанням не тільки української, а й світової культури.
  Сковорода – цілий світ, в якому багато цікавого і для вас. Запрошуємо  відвідати нашу виставку та відкрити для себе світлицю  душі Григорія Савича, щоб відчути той вплив Сковороди, який пробуджує совість, спонукає ще і ще раз замислитись над своїм призначенням у цьому світі.

субота, 16 грудня 2023 р.

Лекція-концерт "Музичний подарунок до новорічних свят"

     16.12.2023 р. в читальній залі для користувачів бібліотеки відбулася лекція-концерт "Музичний подарунок до новорічних свят", на якій свою майстерність і талант продемонстрували вихованці музичної школи № 38. 

  Цікаво та святково підготував та провів лекцію-концерт викладач музичної школи № 38 Палюшкевич Олександр Вікторович.

   Юні артисти своїми концертними номерами вітали присутніх з Різдвяно-новорічними святами. 

  Вони  подарували незабутні хвилини спілкування з піснею, музикою, гарний настрій, ту гаму позитивних, яскравих емоцій, яку відчуваєш на концерті. 

      Творчість юних обдарувань високо оцінили глядачі. Їм бурхливо аплодували. 

   Єлизавета Гуртова заспівала колядку "Спи, Ісусе, спи" в обробці М. Приходька та українську народну пісню в обробці Л. Ревуцького "Галя по садочку ходила".



   Марія Тараненко виконала  Дж. Джордані "Caro mio ben"

Слова О. Хаммерстайна, музика Р. Роджерса "До-ре-мі".


        Софія Власенко заспівала українську народну пісню в обробці Я. Степового "Щебетала пташечка".


  Михайло Заріцький виконав латвійську народну пісню в обробці В. Шипуліна, український текст В. Підпалого "Ой-я, жу-жу" та українську пісню "Їхав козак за Дунай" (текст і музика С. Климовського в обробці для фортепіано Л. Бетховена).



   Марія Кузнецова виконала пісню Дж. Вейсе, Х. Перетті, Л. Креаторе "Can't heip falling in Love".

За чудовий захід бібліотекарі подарували дітям невеличкі сюрпризи - цікаві книжечки.

субота, 9 грудня 2023 р.

9 грудня - 160-річчя від дня народження Бориса Грінченка

    З 3.12.2023 р. по 18.12.2023 р. до 160-річчя від дня народження Бориса Дмитровича Грінченка представлена виставка-ювілей "Стоїть Грінченко – вічний Вартовий біля криниці слова золотого" С. Чернілевський. 


  Борис Грінченко -  український письменник, педагог, лексикограф, літературознавець, етнограф, історик, публіцист, громадсько-культурний діяч. 

   


  



   Запрошуємо вас відвідати виставку та ознайомитися з життєвим шляхом і творчим доробком Бориса Дмитровича, дізнатися від кого він успадкував літературний хист, незламність сили волі, неабиякий  талант,  вражаючу ерудицію та рідкісну самопожертву у праці, що було головним змістом і сенсом його життя. 

четвер, 7 грудня 2023 р.

Майстер-клас "Бандура - душа народу"

   6 грудня в читальній залі бібліотеки відбувся майстер-клас "Бандура - душа народу".

    Викладач музичної школи № 38 Данилова Лілія Олександрівна ознайомила присутніх з історією виникнення,  видами та особливістю конструкції бандури -   найулюбленішого музичного інструменту українського народу.  Вона також наголосила на тому, що звучання бандури - це відгомін нашої української душі, нашої ідентичності.



  Лілія Олександрівна зазначила, що співці-бандуристи, яких  називали «народними гомерами України», на протязі всієї історії робили велику справу - єднали Україну та відроджували національний дух, за що завжди перебували в опалі. Так у 1932 р. було розстріляно 300 бандуристів. 

   Лужкова Дар'я проникливо виконала пісню "Скажи мені правду" (в обробці В. Бойка на слова Афанасьєва-Чужбинського О.).


  Присутні активно долучилися до майстер-класу з гри на бандурі. 


   Всі були в захваті від майстер-класу. Неможливо передати ту гаму позитивних емоцій, яку відчуваєш при дотику до цього музичного скарбу українського народу.
    Присутні, граючи на бандурі, заспівали всесвітньо відомий  "Щедрик" українського композитора Миколи Леонтовича.

вівторок, 5 грудня 2023 р.

5 грудня - 145-річчя від дня народження Олександра Олеся

    З 3.12.2023 р. по 18.12.2023 р.  до 145-річниці  від дня народження українського поета, драматурга, представника символізму .Олександра Олеся (справжнє прізвище Кандиба) в бібліотеці представлена виставка-ювілей «Моя Україна прекрасна, пісень і волі сторона» О. Олесь 



Олександр Олесь: цікаві факти

  •   Вже в чотири роки Сашко навчився читати. Його дядько Василь, з яким вони жили разом, познайомив хлопця з творами М. Вовчка, Т. Шевченка і П. Куліша.
  •    У 11-річному віці напам'ять цитував «Кобзар» Т. Шевченка.
  •    Олесь захоплювався читанням зарубіжної літератури, зокрема творів Дж. Байрона.
  •    Самостійно освоїв болгарську, сербську, польську мови і навіть намагався вивчити хінді. 
  •   Через відсутність коштів, Олесь не зміг закінчити навчання в Київському політехнічному інституті. Але згодом отримав освіту в галузі ветеринарної медицини і працював лікарем-ветеринаром протягом багатьох років свого життя.
  •     Він любив музику і  грав на арфі, кобзі та лірі.
  •    1919 р. він залишає рідний край. Складне життя емігранта минає в Будапешті, Відні, Берліні, Празі. 
  •    22 липня 1944 року, зморений нестатками емігрантського життя, хворобами та страшною звісткою про смерть свого єдиного і коханого сина Олега, замордованого у нацистському концтаборі Заксенхаузені, Олександр Олесь помирає. 
  •     Його поховали на   Ольшанському кладовищі у Празі. 
  •     3 січня 2017-го року Олександра Олеся  перепоховали в Києві на алеї почесних поховань Лук’янівського кладовища.

   В особі О. Олеся на небосхилі української культури засяяла нова зоря, що несла надію, будила свідомість та кликала до боротьби за соціальну та національну свободу. 

    Поезії Олександра Олеся звучать поряд із буремним словом великого Тараса Шевченка, Лесі Українки. Самобутня творчість поета знаходила відгук і надихала не одне покоління українських поетів. 

 Голодомор 1933 року в Україні став болючою раною в серці поета. Він отримував шокуючі новини про арешти та розстріли видатних діячів української культури, багатьох з яких особисто знав. У 1935 році Олександр написав драму під назвою «Земля обітована», яка стала нищівним художнім зображенням пекла комуністичної диктатури і одним з перших творів такого роду в українській літературі.

   Загалом, творча спадщина Олеся є досить об’ємною, зокрема, поезія складається з дев’яти книг. Окрім поезії, він також звертався до драматичного жанру і створив ряд драматичних поем та етюдів.

  Запрошуємо вас познайомитися з творчою спадщиною справжнього патріота української землі  Олександра Олеся, яка живе в серцях людей, а твори надихають і просвітлюють нові покоління.