Велич мікрорайону Теремки ІІ в людях, які тут жили і живуть, які своїми справами зробили внесок у розвиток науки, культури краю. Скільки чудових талантів розквітло на царині духовних оберегів наших Теремків.
Ми розпочинаємо цикл краєзнавчих розповідей "Їх іменами славляться наші Теремки".
Долучайтесь і ви!
Пам’ять зберігає ім'я Мозолевського Бориса Миколайовича (1936-1993) - українського археолога і поета, дослідника скіфської старовини, який проживав на масиві Теремки ІІ.
З ім'ям Бориса Мозолевського в українській археології пов'язано багато чудових відкриттів.
Ми розпочинаємо цикл краєзнавчих розповідей "Їх іменами славляться наші Теремки".
Долучайтесь і ви!
Пам’ять зберігає ім'я Мозолевського Бориса Миколайовича (1936-1993) - українського археолога і поета, дослідника скіфської старовини, який проживав на масиві Теремки ІІ.
З ім'ям Бориса Мозолевського в українській археології пов'язано багато чудових відкриттів.
З 1968 р. починає працювати позаштатним співробітником Інституту археології АН Української РСР, бере участь у польових дослідженнях групи курганів Гайманова Могила у Запорізькій області. У велетенському 8-метровому кургані Гайманова Могила вдалося знайти незайману грабіжниками велику господарську нішу, де були амфори, бронзові казани, залізна жаровня та інші речі. А у вщент пограбованому склепі царя була знайдена схованка із чудовими золотими платівками від двох дерев'яних посудин, два ритони, обкладені сріблом і золотом та срібна із позолотою чаша із рельєфним зображенням скіфів.
Однак над українцем-патріотом згущувались хмари, загроза мордовських таборів була вже реальною. В етюді «Шлях до себе» Борис Мозолевський писав: «І коли зашморг вже зовсім мав зійтися навколо моєї шиї, збагнув я, що врятувати мене може тільки відкриття світового значення. Так вимріяв і вистраждав я собі свою Товсту Могилу. Зухвальство моє було винагороджене царською пектораллю. Замість Мордви я потрапив до Інституту археології АН УРСР, до якого мене поспішили зарахувати заднім числом».
Доленосною для археолога стала фантастична знахідка скіфської пекторалі у кургані Товста Могила. Цю незабутню мить свого життя Борис Мозолевський зафіксував так: "Стрілки годинника показували 14 годин 30 хвилин. Над Товстою Могилою яріло велике сонце. Було 21 червня 1971 року. Розуміння колосальності знахідки, радість побачення з нею, здивування з того, чому вона трапилася мені, а не будь-кому іншому з багатьох поколінь моїх попередників, - усе це прийшло, точніше приходило потім..." Одягнувши її на шию і замаскувавши старою тілогрійкою, Мозолевський інкогніто доставив безцінну знахідку до Києва.
Скіфська Золота пектораль вважається найбільшою археологічною знахідкою ХХ століття, шедевром світового мистецтва. Її приблизна вартість 2 млн. доларів, хоча були й пропозиції на порядок вищі. Сама по собі пектораль - це жіноча прикраса, яка важить 1,2 кг, складається з чистого золота 958 проби, на ній міститься близько ста майстерно виконаних фігур, діаметр - 30,6 см. Її виготовили десь в V столітті до н. е. Нещодавно у вчених колах з'явилася думка, що ця пектораль - не що інше як зашифроване послання скіфів.
Нині Золота пектораль зберігається в Києві - в Музеї історичних коштовностей України.
Після розкопок Товстої Могили Борис Мозолевський став одним із найавторитетніших дослідників скіфських курганів. Гідним подиву є той факт, що дві третини скіфського золота, яке зберігається зараз у Музеї історичних коштовностей України, - це знахідки Бориса Мозолевського. Він блискуче захистив 1980 року кандидатську дисертацію, тема якої — скарби з Товстої Могили. 3 1986 р. і до кінця життя працював завідувачем відділу, потім — сектора скіфської археології Інституту археології НАН України. Був прийнятий до Спілки письменників України.
Особливе місце в дослідженнях Б. Мозолевського посідають розкопки кургану Соболева Могила влітку 1991 р. У ньому знайшли на глибині 10 м багате поховання скіфського жерця, дівчинки і хлопчика. Похований можновладець мав масивну золоту гривну, браслети, футляр для лука і стріл, нагайку, меч, набір ритуального посуду — ріг, келих, кубок. За головою небіжчика лежали чотири списи та п'ять сагайдаків зі стрілами. У боковій камері серед господарських речей з-поміж срібного намиста лежало набірне кістяне веретено. Це знаряддя для виготовлення ниток було символом жрецтва, покликання якого здійснювати зв'язок між людьми, світами й часом. Так відбулось відкриття поховання, яке раніше не траплялось. Глибоке осмислення цих знахідок в умовах розпаду СРСР та перших місяців незалежності України привело Бориса Миколайовича Мозолевського до несподіваних висновків про сутність суспільно-політичних процесів на українській землі — неминуча загибель деспотії, незважаючи на її численні злочини та жертви. Він прагнув все це відобразити не тільки в періодичних виданнях, а й у своїй докторській дисертації. Однак плани Бориса Миколайовича не здійснилися через важку хворобу (рак). У 1993 р. він був удостоєний пам'ятного диплома «Золотий скіф» Інституту археології АН України і Ради Київської академії Євробізнесу.
Окрім наукових праць, залишив у спадок значний поетичний доробок. Писати вірші почав ще з дитячих років. Свою першу збірку поезій «Начало марта» видав 1963 року. У кінці 60-х років Б. Мозолевський почав писати українською мовою, створивши книги поезій, в яких осмислена історія України та сучасність: «Червоне вітрило» (1976), «Веретено» (1980), «Кохання на початку осені» (1985), «І мить як вік» (1986), «Дорогою стріли» (1991). Він також є автором популярної книги про археологічні знахідки України «Скіфський степ» (1983), ліричної повісті «Думи про степ», яку писав у 60-ті роки і яка навіть одержала другу премію в конкурсі "Євшан-зілля", однак не була надрукованою аж до 1996 року.
У своїй поезії відкрив найтонші ліричні переживання й роздуми над долею України у ракурсі її історичного минулого.
Помер 13 вересня 1993 року. Похований у Києві на Байковому кладовищі.
Борис Миколайович пішов з життя занадто рано, скільки ще він міг зробити, відкрити, написати...
За добро, що робив я на світі
За добро, що робив я на світі,
За усі мої муки й жалі
Я воскресну в тридцятім столітті
І пройдусь по коханій землі.
По степах золотих і безкраїх,
Де страждаю, люблю і живу,
Де душа, наче птах, завмирає,
Коли падає тінь на траву.
Не реліктом, не родичем бідним,
Що з далеких доріг заблукав, –
Я прийду до вас гордо і гідно,
Бо для вас я цю землю плекав...
Врятувавши її від пожежі,
І утвердивши братство земне,
Ви в оцім подніпровськім безмежжі
Обніміть, наче брата, мене.
Б. Мозолевський
Гордимось! Пам'ятаємо! Дякуємо!
Немає коментарів:
Дописати коментар