Завдяки братові Михайлу Драгоманову юна Ольга познайомилася та спілкувалася з композитором Миколою Лисенко та письменником Михайлом Старицьким, вченими, етнографами, фольклористами Павлом Житецьким, Олександром і Софією Русовими та долучилася до київської "Громади" (культурно-просвітницької організації ліберальної української інтелігенції). До "Громади" входив також Петро Косач - студент права Київського університету, який переймався проблемами української освіти та культури.
У 1871 році у Новограді-Волинському в Олени Пчілки народилась донька Лариса - майбутня українська поетеса Леся Українка.
З вдячністю і гордістю називала Леся Українка свою матір найкращою, найрозумнішою, найталановитішою жінкою світового рівня.
У кінці 90-х років родина Косачів переїжджає на постійне мешкання до Києва. Ольга Петрівна завідує літературним відділом "Київського літературно-артистичного товариства", стає редактором і видавцем журналу "Рідний край", виступає з доповідями про українських та польських письменників, пише нариси та спогади про видатних діячів української культури: Т. Шевченка, Є. Гребінку, М. Лисенка, М. Старицького, М. Драгоманова, Б. Грінченка, П. Житецького та ін.
Олена Пчілка видала перший феміністичний альманах "Перший вінок", який вона заснувала разом з подругою Наталією Кобринською у Львові і давала можливість видатним жінкам того часу – письменницям, активісткам друкувати свої оповідання, маніфести, роздуми. В цьому альманасі Олена Пчілка публікувала й свої феміністичні оповідання.
"Вона була по-материнському невсипущо-працьовита і по-чоловічому, як на свій час, освічена. Збирала пилок пізнання з найкращих квіток світових і несла до українського вулика меді солодкий, а часом і гіркий, національного прозріння... Недарма ж узяла собі за псевдонім назву трудолюбної комахи. Олена Пчілка..." Ю. Хорунжий
Олена Пчілка рішуче виступала проти національного, політичного й соціального гніту, проти чужої школи з її бездушністю й формалізмом.
Олена Пчілка - перша жінка-борець за українську мову. На відкритті пам’ятника Котляревському в Полтаві вона демонстративно виступила українською, попри царську заборону і ризик арешту. Олена Пчілка була єдиною жінкою, яка увійшла і поїхала в складі делегації українських інтелігентів на перемовини до царського прем’єра добиватися скасування заборони друкувати книжки і викладати в школах українською.
Понад 10 років була видавцем патріотичного журналу "Рідний Край".
За власний кошт видала "Співомовки" Степана Руданського і скуповувала українські книжки для клубної бібліотеки. За більшовиків, у 1920 році, під час святкування дня народження Тараса Шевченка у Гадяцькій гімназії Олена Пчілка огорнула погруддя поета національним синьо-жовтим стягом.
В 20-30 ті роки в м. Києві вона працювала в етнографічній та літературно-історичній комісіях Академії наук УРСР.
У 1928 році за заслуги в розвитку української літератури, науки та культури Олену Пчілку було обрано членом-кореспондентом АН УРСР.
В останні роки життя, коли почалися сталінські репресії проти української інтелігенції, Олена Пчілка зазнала переслідувань.
Померла Олена Пчілка 4 жовтня 1930 року в Києві.
Щоб більше дізнатися про життєвий і творчий шлях Олени Пчілки запрошуємо вас ознайомитися з нашою виставкою.
Немає коментарів:
Дописати коментар