Нею завжди дорожіть:
Без мови немає країни -
Мову, як матір любіть".
Ф. Пантов
З 14.02.2022 р. по 28.02.2022 р. в бібліотеці до Міжнародного дня рідної мови представлена виставка-ствердження "Щасливі ми і горді, що читаємо Шевченка і Франка, і Лесю Українку на українській незрівнянній мові".
Найцінніше в житті кожної людини - це рідна мати, рідна земля, рідна мова.
Рідна мова – це важливий носій цінностей, знань, які передаються від покоління до покоління. Рідна мова - це мова, що першою засвоюється дитиною і залишається зрозумілою на все життя. Це мова нації, мова предків, яка пов'язує людину з її народом, з попередніми поколіннями, їх духовними надбаннями. Саме тому так важливо пам’ятати своє коріння.
Українська мова – барвистий килим самоцвітів, що віками ткали генії нації і прості люди, які називають себе українцями. Кожне слово в ній – коштовний камінь з десятками граней. Наша мова – це криниця духовності і моралі, дзеркало українського менталітету, доброти, душевності, щирості.
Говорячи сьогодні про рідну мову не можна не згадати про полум'яних синів і дочок українського народу, які зберегли і донесли її до нас. Серед цих видатних людей Григорій Сковорода, Григорій Квітка-Основ'яненко, Леонід Глібов, Іван Франко, Леся Українка, Тарас Шевченко.
Рідна мова - це великий скарб. Тож бережімо, плекаймо, збагачуймо та примножуймо красу рідної мови.
Пропонуємо вашій увазі ознайомитись з літературою нашої виставки.
Губерначук, С. Трипілля і українська мова. - Київ: Фенікс, 2005. - 232 с.
У книзі автор простежує найдавніші витоки української мови. На основі аналізу мовних, археологічних, етнографічних, антропологічних та історичних фактів дослідник приходить до думки про спадкоємний зв'язок між мовно-культурним світом українців та мовно-культурним світом творців Трипільської цивілізації, тобто людності Праукраїни VI-III тис. до н.е.
Застосувавши метод "слів і речей" при дослідженні багато чого з того, що вміли і знали, у що вірили носії Трипільської культури, автор дійшов висновку, що мова трипільців стала базовою для становлення праукраїнської мови.
Огієнко, І. (Митрополит Іларіон) Історія української літературної мови. - Київ, 2001. - 440 с.
Це одна з етапних праць ученого, яка за радянських часів вважалася особливо крамольною. В історичному розрізі, доступно і переконливо автор показав той воістину тернистий шлях, яким пройшла українська мова в умовах століть заборон, утисків, і обмежень, дослідив феномен незнищенності її як "душі нації", "найціннішого скарбу" народу. Водночас переконливо з'ясовується, яких негативних наслідків завдали процесові творення літературної мови репресії цензурних відомств царської Росії та політика партійно-більшовицького терору проти українського відродження в 20-30-х роках XX століття. Для студентів вищих навчальних закладів, викладачів, учителів, старшокласників, усіх, кому небайдужий процес ствердження української мови як державної.
Якою була функціонально перша українська літературна мова? Звідки вона прийшла? Які були в ній стилі? Ви знайдете відповіді на ці питання в пропонованому підручнику. У книзі також висвітлюються початки зародження нової української літературної мови, і боротьба за розширення її функціональних меж у XX ст.
Панько, Т. Слово в духовному житті нації / Т. Панько, М. Білоус. - Київ: Т-во "Знання" України, 1995. - 96 с.
В книзі розглядаються джерела україномовного етикету, його засади, значення в духовному життi України. Показується історія вироблення українського iнтелiгентного мовлення.
В книзі розглядаються джерела україномовного етикету, його засади, значення в духовному життi України. Показується історія вироблення українського iнтелiгентного мовлення.
Кузьменко, Ю. Історія української мови в конспектах Юрія Кузьменка: Навч. посібник. - Київ, 2003. - 124 с.
Роль мови у визначенні національної ідентичності народу. Мова і формування національної самосвідомості. Ці та інші проблеми, що в час розбудови незалежної України поряд з економічними проблемами набули першорядного значення, є темою одинадцяти конспектів. Використовуючи численні історичні документи, факти й висловлювання багатьох визначних дослідників, автор переконливо доводить милозвучність, красу й невмирущість української мови, а відтак і народу, що її створив.
Овсюк, О. М. Поле битви - мова / Олександр Овсюк. - Київ: Задруга, 2017. - 32 с.
Мовне питання в Україні завжди було на часі. Особливо в останні десятиліття, з набуттям нашою державою незалежності. В своїй книзі Олександр Овсюк, переймаючись долею рідної мови, наводить вражаючі приклади постійної боротьби за неї. Кацавець, Р. С. Золоте джерельце: висловлювання про слово, мову, красномовство: навчальний посібник для вузів / Руслан Кацавець. - Київ: Центр учбової літератури, 2008. - 11 с.
Мета видання - у стислих добірних висловлюваннях українських і зарубіжних письменників, мовознавців показати любов і шану до рідної мови, проілюструвати величність української мови, як мови мудрого і гордого народу; зважити на значимість державної мови, як засобу порозуміння людей у суспільстві; допомогти пройнятися премудростями античних риторів і мислителів.
Найдорожчий скарб: Слово про рідну мову: Поезії, вислови / Упоряд. В. І. Лучук. - Київ: Рад. письменник, 1990. - 390 с.
Цей тематичний збірник із класичної й сучасної поезії присвячено українській мові, боротьбі народу за її збереження та утвердження, розвиток у нелегких суспільних умовах.
Окрасою видання є зібрані вислови видатних діячів політики, літератури, мистецтва, науки з різних країн про українську мову, її витончену красу, багатство й місце у світовій культурі, рівноправ'я у вільному колі народів.
Немає коментарів:
Дописати коментар