понеділок, 27 вересня 2021 р.

Подорожуємо Україною разом

  Ви любите подорожувати? Відкривати для себе нові місця? Дізнаватися про їхню історію? Відкривати таємниці минулого чи просто отримати нові враження?

   У нашій Україні є місця, які вражають, захоплюють, зачаровують і назавжди залишаються в пам’яті людей, які там побували.

   Напередодні Дня українського козацтва ми познайомимо вас з місцями, пов’язаними з життям українських гетьманів:  Чигирин, Суботів, Батурин. 

   Розпочнемо ж нашу подорож!

 Можливо вона надихне вас на реальні подорожі.


 Для українського народу Чигирин – це один із символів української національної ідентичності й боротьби за незалежність.

  З 1648 р. Чигирин став резиденцією гетьмана Богдана Хмельницького, фактичною столицею Гетьманщини.



   Улюбленою приватною резиденцією Богдана
Хмельницького був хутір Суботів. Тут гетьман не лише відпочивав, а й працював: відомо, що близько 300 універсалів було підписано в Суботові.

 
 Батурин – Гетьманська столиця, резиденція п'яти гетьманів України: Дем'яна Ігнатовича Многогрішного, Івана Самойловича,  Івана Мазепи, Пилипа Орлика, Кирила Розумовського. У місті відкрито Національний історико-культурний заповідник. Це пам`ять про жахливу Батуринську трагедію, про розквіт і занепад Гетьманщини. Тут відбудована Цитадель фортеці – місце козацької слави і горя. Стіни єдиного вцілілого з тих часів будинку Генерального суду зберігають історію забороненого кохання гетьмана Івана Мазепи та юної Мотрі Кочубей. У Батурині доживав віку останній Гетьман України. Вражає красою Палац Кирила Розумовського.
 Основні пам’ятки: Батуринська фортеця, Воскресенська церква, Покровська церква, Музей Археології, Палац Кирила Розумовського, Миколо-Крупицький монастир, Будинок Генерального судді В. Кочубея.


  Тож побувайте в цих національних історико-культурних заповідниках! Ви дізнаєтесь багато цікавого і отримаєте справжню насолоду. 

середа, 22 вересня 2021 р.

 З 6.09.2021 р. по 29.09.2021 р. до 95-річчя від дня відкриття  Києво-Печерського історико-культурного заповідника в бібліотеці представлена виставка-ювілей «Києво-Печерська лавра – історико-культурна спадщина України». 
  Києво-Печерська лавра відома не лише в Україні, а й далеко за її межами. 
  Впродовж віків Києво-Печерська лавра була джерелом культурного розвитку, головною святинею нашого народу, справжньою перлиною української землі. 
  Немає людини, яка б не відізвалась на цю гармонійну красу, де поєднались святість, величні золотоверхі храми, жива гармонія природи і таємничість печер. 
    
 В фотоальбомі "І монастир той подібний небу" відображено історію розвитку Києво-Печерської Лаври як всеправославного духовного центру, архітектурного і культурного феномену. Монастир пройшов складний історичний шлях, і нині переживає відродження чернечого життя та відбудови зруйнованих святинь. Відзначено вагомий внесок Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника у збереження цієї унікальної перлини української духовності та історії.

  Книга "Дива печер лаврських" - колективна монографія присвячена історії печер Києво-Печерської лаври. В роботі використаний досвід лаврських авторів XVII ст., котрим належать перші історичні студії, що були продовжені науковцями Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника. До цього унікального видання увійшли результати новітніх досліджень з історії лаврських печер. Читачам також пропонується низка літописних, агіографічних сюжетів, оповідей про дива лаврських печер та про мощі святих, тут упокоєних.

Книга розрахована як на науковців, так і на всіх небайдужих до історії української духовної культури.

 В книзі Ломачинської І. М. "Монастирі України"  один з розділів  присвячений Свято-Успенській Києво-Печерській лаврі.  

 Особливу увагу приділено значенню Свято-Успенської Києво-Печерської лаври  у поширенні освіти, розвитку книговидавничої справи, формуванні канонів храмової архітектури і збереженні сакральної культури українського народу. 

 Книга Воронцової О. А. "Лаврські печери" - це путівник по Ближніх і Дальніх печерах Свято-Успенської Києво-Печерської лаври.

   Путівник допоможе перейнятися незвичайною атмосферою таємничого підземного міста на Печерському пагорбі.

  Монографія професора Київської Духовної Академії Дмитра Степовика висвітлює історію одного з найдавніших і найбільших чоловічих монастирів України - Києво- Печерської Лаври упродовж всієї історії монастиря - від 1051 до 2001 року. Праця складається з чотирьох розділів і наукового апарату (додатків). Розглядаються питання фундаторів монастиря, організації духовного служіння і подвижництва, канонічно- правовий статус монастиря, персонали ченців, система управління, відносини зі світською владою, зв'язки з іншими монастирями України і зарубіжних країн, вплив Лаври на українську культуру і мистецтво.
  Відвідайте виставку-ювілей «Києво-Печерська лавра – історико-культурна спадщина України»!  Перегляньте і перечитайте книги, представлені на ній! Відвідайте святу Києво-Печерську лавру! Нехай ваше серце наповниться вірою і любов'ю до Бога, до України!



     З 6.09.2021 р. по 29.09.2021 р. в бібліотеці представлена виставка-знайомство "Права жінок в Україні: під кутом зору юриста".

  Правовий статус жінок в Україні є одним із пріоритетних напрямків розвитку нашого суспільства. 

  В Україні державна політика щодо забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків спрямована на:

-утвердження ґендерної рівності;

-недопущення дискримінації за ознакою статі;

-застосування позитивних дій;

-запобігання та протидію насильству за ознакою статі, у тому числі всім проявам насильства стосовно жінок;

-забезпечення рівної участі жінок і чоловіків у прийнятті суспільно важливих рішень;

-забезпечення рівних можливостей жінкам і чоловікам щодо поєднання професійних та сімейних обов’язків;

-підтримку сім'ї, формування відповідального материнства і батьківства;

-виховання і пропаганду серед населення України культури ґендерної рівності, поширення просвітницької діяльності у цій сфері;

-захист суспільства від інформації, спрямованої на дискримінацію за ознакою статі.

  Відповідно до статті 1 Закону України "Про забезпечення рівних прав жінок і чоловіків під поняттям "гендерна рівність" розуміється рівний правовий статус жінок і чоловіків та рівні можливості для його реалізації, що дозволяє особам обох статей брати рівну участь у всіх сферах життєдіяльності суспільства. Безперечно, воно грунтується  на конституційних принципах (статті 3, 21, 24, 51 Конституції України).

  Конституційно-правове регулювання  прав  жінок в Україні також ґрунтується на  інших нормативноправових актах, а саме: законів України  "Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні", "Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України з метою реалізації положень Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьби з цими явищами", "Про запобігання та протидію домашньому насильству" та ін.

  У залежності від ситуації, яка склалась внаслідок порушення прав за ознакою статі, жінки можуть звернутися до  Національної поліції України за номерами телефонів: lO2 або O 8OO 5OO 2O2; до суду,  

  зателефонувати на гарячу лінію за номером: 0 800 500 335 або коротким номером з мобільного: 116 123.

  Існує також урядова гаряча лінія з питань допомоги постраждалим від насильства: 1547.

Безоплатна правова допомога: 0 800 213 103.

Тож в разі потреби звертайтесь і вам обов'язково допоможуть!



вівторок, 21 вересня 2021 р.

21 вересня - Міжнародний день миру

 У 1982 році Генеральна Асамблея ООН у своїй резолюції проголосила Міжнародний день миру. З того часу свято, яке щорічно відзначається 21 вересня, об'єднало мільйони людей, охопивши багато країн і регіонів. Міжнародний день миру покликаний змусити людей не тільки задуматись про мир, але і зробити щось заради нього.

  Мир в Україні - це найзаповітніше бажання всіх її громадян, так як уже 8-й рік триває війна на Сході України. І в її подоланні єднаються всі.

   Бібліотека також внесла свій посильний внесок в підтримку миру. Разом з учнями художньої школи №9 провели арт-стріп "Наша мрія - мир в Україні".





29 вересня - 155-річчя від дня народження Михайла Грушевського

  З 6.09.2021 р. по 29.09.2021 р. до цієї ювілейної дати в бібліотеці представлена виставка-ювілей «Україна для мене найдорожча за все» М. Грушевський.


 


 Мабуть, у світовій практиці не знайдемо долі, аналогічної долі як самого Михайла Сергійовича Грушевського, так і його творчості.
   Автор понад двох тисяч праць, талановитий професор-педагог, видатний історик, дослідник літератури та інших видів мистецтва, письменник, перекладач, етнограф, соціолог, публіцист, лідер впливових в Україні демократичних партій і перший президент Української Республіки, керівник славнозвісного Наукового товариства імені Т. Шевченка у Львові, Українського наукового товариства у Києві та "Літературно-наукового вісника",  один з фундаторів Української Академії наук, автор десятитомної "Історії України-Руси" та історії запорізького козацтва - Михайло Грушевський на ниві освіти, науки, культури, громадсько-державної діяльності дістав не лише загальнонаціональне, а й міжнародне визнання.

  До написання брошури за такою темою М.Грушевського спонукало ознайомлення із запитами, що надходили до Інформаційного бюро Центральної Ради. Відчувалася велика потреба, навіть у свідомих українців, більше знати про походження та історію свого народу, краще усвідомлювати, які вимоги вони мають відстоювати саме як українці.

 У книзі великого українського історика, вченого і громадського діяча Михайла Грушевського йдеться про історичне значення рідної мови й рідної школи, без яких немислиме ні політичне, ні економічне, ані духовне відродження України. Порушені автором проблеми залишаються гостро-актуальними й сьогодні.

  "Історія України-Русі" -10-томна монографія Михайла Грушевського - це найбільш повне, узагальнююче дослідження з історії України від найдавніших часів до другої половини XVII ст. Наукова концепція М.С. Грушевського ґрунтується на органічній єдності високого професіоналізму викладу матеріалів, глибоких знаннях літератури і джерел та оригінальності їх трактування.

 Академік M. С. Грушевський був  також  видатним дослідником історії української літератури. За життя він видав п’ять томів "Історії української літератури" від історії найдавнішого фольклору до   ХVІ ст. Шостий том, який зберігся в рукописі,   включає матеріал до першої половини ХVІІ ст. 
  Величезний фактичний матеріал, глибина аналізу явищ літературного процесу — усе це дає змогу оцінити працю вченого як видатну пам’ятку української науки та взірець того, якою має бути наукова продукція вченого.

 Збірка включає популярні й наукові праці з історії релігії та церкви в Україні, створені найавторитетнішим українським істориком М. С. Грушевським. Висвітлюється загальна концепція їх розвитку зі стародавніх часів до початку XX ст. Читач із цікавістю перегорне окремі сторінки історії різних конфесій в Україні, ознайомиться з деякими релігійними обрадами й духовними віршами тощо. Для істориків, релігієзнавців, усіх, хто цікавиться українською історією.

  Книгу "Предок" складають найяскравіші твори з художньої спадщини Михайла Грушевського. 
   Провідна тематика - історичні сюжети, роздуми, соціально-побутові картини з життя українського народу.
   Автор окреслює стан людини, яка раптом забуває про свої буденні клопоти, про якісь дрібні інтереси і справи, і задумується над життям, над вічними таємницями світу...


   В книзі Р. Я. Пиріг та В. В. Тельвак "Михайло Грушевський: біографічний нарис" на великому історіографічному і джерельному матеріалі подано біографічний портрет видатного українського інтелектуала, громадсько-політичного і державного діяча Михайла Грушевського. Висвітлено величезну наукову, видавничу й організаторську роботу вченого, його різнопланову громадську та політичну працю, вперте обстоювання своїх світоглядних позицій, вимушене балансування між історією і політикою. Життєпис Великого Українця відтворено в контексті тогочасного суспільства та на тлі бурхливих подій українського минулого кінця XIX ‒ першої третини XX століття.

 Книга Тагліної Ю. С. присвячена  одній з головних постатей українського національного самоствердження в новітній історії України - Михайлу Грушевському (1866-1934). 

   Але Грушевський не тільки писав історичні праці, він сам творив історію: 1917 року став на чолі нової Української держави — його було обрано головою Центральної Ради (1917—1918), яка в 1918 році проголосила Українську Народну Республіку (УНР). Завдяки цьому світ дізнався, що на землі існує Українська держава, президентом якої і був М. С. Грушевський.

   Книга Любомира Винара "Михайло Грушевський історик і будівничий нації" - це збірка досліджень і матеріалів про діяльність і творчість найвидатнішого українського історика, геніального організатора українського наукового життя, голови Української Центральної Ради,  першого президента Української Народної Республіки в 1918 році та будівничого Нової України.

понеділок, 20 вересня 2021 р.

18 вересня - 180 років від дня народження Михайла Петровича Драгоманова

   До цієї ювілейної дати в бібліотеці представлена виставка-ювілей 
«Розбудовник української політичної нації». 

   Михайло Петрович Драгоманов - видатний син України, що прославив її як політик, мислитель, вчений. Він одним з перших серйозно, по-науковому, підійшов до питання про майбутнє українського народу, досліджуючи його минувшину, аналізуючи нагальні проблеми, прогнозуючи майбутнє. 

  Чи не вперше в самодержавній Росії він гордо підписував свої твори - Українець.

   Що нам залишилося матеріального від М. Драгоманова? Велике літературно-наукове надбання, яке за своїм ідейним змістом стало не тільки пам'ятником національного відродження, але є й буде чинником подальшого відроджувального процесу. 

   Своїми працями, думками, ідеями М. Драгоманов спричинив перелом у поглядах та світогляді українців. За словами І. Франка, він - "великий прапор з багатьма китицями ідей і думок", а діалектична сума тих думок і заповітів не втратила свого значення й нині.

   Ви в цьому переконаєтесь, ознайомившись з творчим та життєвим шляхом видатного українця.

 Крисаченко В. С.  Драгоманов М. Переднє слово (До "Громади" 1878 р.) //  Крисаченко В. С. Українознавство: Хрестоматія-посібник: У 2 кн. Кн. 1.- Київ, 1996.- с.252-275.

   Ця праця - розлоге українознавче дослідження, аналіз вченим феномену українства, українського світу у просторі та часі, виклад нагальних проблем національно-визвольного руху, простеження шляхів здобуття свободи та незалежності, входження України в цивілізовану Європу.

 Широко використовуючи архівний матеріал, Федченко П. М.  розповідає про складне життя, багату творчу спадщину Михайла Петровича Драгоманова — видатного мислителя і вченого зі світовим ім'ям, одного з найвідоміших українських громадських діячів та письменників минулого століття, з'ясовує його роль та місце у визвольному русі Росії та України, в культурному житті всього слов'янського світу.

  У збірнику "Штрихи до наукового портрета Михайла Драгоманова", присвяченому 150-річчю від дня народження видатного вченого, мислителя і публіциста, фахівці з різних спеціальностей - літературознавства, фольклористики, історії України, права, філософії, журналістики, мовознавства, педагогіки - зробили першу спробу комплексного осмислення його наукового доробку.

  У  книжці "Чарівність енергії: Михайло Драгоманов" на основі багатого джерельного   матеріалу Леонід Ушкалов подає біографію українського публіциста, науковця та громадського діяча Михайла Драгоманова (1841—1895). Автор символічно поділив життєпис на п’ятдесят чотири параграфи й спробував, за його ж словами, «наскільки це можливо, показати життя Драгоманова не чорно-білим, а барвистим, таким, яким наше життя є насправді». «Без гніву і пристрасті» він оповідає про повсякдення свого героя і пробує проникнути у світ його ідей. Однак, автор переконаний, що «магістральний сюжет» життя Драгоманова можна уявляти по-різному.




субота, 18 вересня 2021 р.

  18.09.2021 р. працівники та активісти бібліотеки взяли  участь у Всесвітньому дні прибирання "World Cleanup Day".

   Активно займались прибиранням зеленої зони та благоустрою на прилеглій до бібліотеки території. Обрізали дерева, прибрали та винесли сміття й гілки. 

   Натхнення від праці, радість спільної роботи зробили свою справу - подвір'я сяє чистотою.