четвер, 25 березня 2021 р.

вівторок, 23 березня 2021 р.

 

До уваги користувачів!

 

 

Відповідно до протоколу №20 від 18.03.2021 р. засідання Постійної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської адміністрації)

 

на період з 20 березня по 09 квітня 2021 року

 

у бібліотеці припиняється обслуговування користувачів та проведення масових заходів.

    Але ми працюємо в режимі онлайн.

Пропонуємо скористатися

інформаційними ресурсами бібліотеки:

інформаційними матеріалами, віртуальними книжковими виставками, презентаціями літературних новинок, розміщеними на сайті ЦБС, блозі бібліотеки та сторінках соціальних мереж;

взяти участь у віртуальних майстер-класах, переглянути тематичні презентації, відеоролики, буктрейлери.

У телефонному режимі можна продовжити термін користування книгами на період карантинних обмежень.

 

 

Дирекція ЦБС

   З 21.03.2021 р. по 31.03.2021 р. в бібліотеці представлена виставка-огляд "Євроінтеграція України: реалії, необхідність, перспективи."

 Євроінтеграція – цивілізаційний вибір України, одна з ключових вимог Революції гідності. У системі зовнішньополітичних пріоритетів України вона посідає особливе місце.

 Для України європейська інтеграція – це шлях модернізації економіки, подолання технологічної відсталості, залучення іноземних інвестицій і новітніх технологій, створення нових робочих місць, підвищення конкурентоспроможності вітчизняного товаровиробника, вихід на світові ринки, насамперед на ринок ЄС. Як невід’ємна частина Європи Україна орієнтується на діючу в провідних європейських країнах модель соціально-економічного розвитку.

 Політичні переваги інтеграції України у ЄС пов’язані зі створенням надійних механізмів політичної стабільності, демократії та безпеки. Зближення з ЄС є гарантією, а виконання його вимог – інструментом розбудови демократичних інституцій в Україні. Крім того, членство у ЄС відкриє шлях до колективних структур спільної безпеки Євросоюзу, забезпечить ефективнішу координацію дій з європейськими державами у сфері контролю за експортом і нерозповсюдження зброї масового знищення, дасть змогу активізувати співробітництво в боротьбі з тероризмом, організованою злочинністю, контрабандою, нелегальною міграцією, наркобізнесом тощо.

вівторок, 16 березня 2021 р.

17 березня - 165 років від дня народження Михайла Врубеля

 Презентація творчості Михайла Олександровича Врубеля

"Геніальний художник монументального живопису"



17 березня - 165 років від дня народження Михайла Врубеля

  До цієї дати в бібліотеці представлена   виставка-ювілей "Михайло Врубель і Київ".


 


  Навесні 1884 року в мистецькому житті Києва сталася подія, значення якої оцінили не відразу. Сюди приїхав молодий  двадцятивосьмирічний Михайло Олександрович Врубель - студент Петербурзької Академії мистецтв. 
  Художник взяв участь у  реставрації стародавніх розписів  Кирилівської церкви. Митцем були виконані роботи з оновлення 150 фрагментів стародавніх фресок і створені 4 нові композиції на місці втрачених.  
 В Києві М. Врубель сформувався як художник. Саме в Києві Врубель винайшов і усвідомив власний метод малювання, власну техніку.
 Перша ж проба Врубеля — зображення архангела на одному з стовпів церкви — викликала загальне схвалення. 
 Також для Кирилівської церкви Врубель створив фреску "Сходження Святого Духу на Апостолів" (1885). Вона вражає могутньою емоційною силою та експресивною  величчю. Звичайно ж, він малював не як художник ХІІ століття, а як сучасний майстер, що знає досягнення живопису Західної Європи, але не зрікається візантинізму. Вже за півроку він зумів не тільки відновити велику силу зруйнованих частин фресок, а й виконати низку самостійних складних композицій. Саме їм і судилося назавжди ввійти до скарбниці монументального живопису. 
 По-своєму прекрасна й  піднесено-скорботна сцена "Надгробного плачу", виконана в традиціях давньоруського мистецтва та побудована на контрасті плавних рухів трьох ангелів, які похилилися в скорботі й нерухомості біля тіла Христа. Ця сцена вражаюче передає глибину людського горя.
 
 У Кирилівській церкві Михайло Врубель також створив фреску "Пророк Мойсей" (1885).  Причому художник вирішив, що це має бути не бородатий старець (як у Мікеланджело), а безбородий юнак, на тій підставі, що пророкувати Мойсей почав ще змолоду.
 Найдосконаліший витвір М. Врубеля київського періоду - вівтарний образ "Богоматір з немовлям", написаний ним для Кирилівської церкви у Києві. За модель для цього образу, оповитого  незвичайною і водночас  земною скорботою, була дружина професора Прахова — Емілія Львівна, глибоко симпатична Врубелеві. Традиційній темі "мадонни" — материнської любові та страждання — надано звучання, яке мовби віддзеркалює біль і тривоги епохи. 
 У Київській картинній галереї зберігається безліч  його малюнків та акварелей.
 Фантазія художника в ті роки народила акварельну композицію "Східна казка". Це — своєрідна живописна паралель до надзвичайно барвистого світу з арабського фольклору. 
 Цей унікальний альбом познайомить вас з життєвим та творчим шляхом Михайла Врубеля -  одного із самих загадкових і геніальних художників, твори якого витримали іспит часу і тепер працюють на вічність.
 В розділі "Троїцька Кирилівська церква" докладно описано про складну і відповідальну  роботу Михайла Врубеля з реставрації  фрескового живопису ХІІ століття Кирилівської церкви.

   З цієї книги ви дізнаєтесь про  найдосконаліший витвір Врубеля київського періоду - вівтарний образ "Богоматір з немовлям", написаний ним для Кирилівської церкви  у Києві, який оточений таємницею і скандалом.

 В музеї російського мистецтва в Києві знаходиться чарівна перлина -  картина "Дівчина на тлі персидського килима", створена в київський період творчості М. Врубеля (1886). 

Написано її з натури. Художникові позувала Маня Дахнович, донька власника позичкової каси у Києві.





  
  До відомої серії етюдів квітів, створених художником у київський період творчості, належить акварель "Орхідея".

 "Ангел з кадилом та свічкою" - один з ескізів невтілених розписів Володимирського собору в Києві, які за духовною глибиною і священним тремтінням порівнюють із органною музикою Баха і трагічною силою опер Вагнера.
    Ми пишаємося тим, що маємо можливість приходити у Кирилівську церкву, Київський національний музей російського мистецтва, Київську картинну галерею, аби бачити на власні очі шедеври, створені видатним художником, насолоджуватись ними й подумки вклонятися майстрові.
    А ми запрошуємо вас відвідати виставку -ювілей "Михайло Врубель і Київ". 
  Приходьте! Знайомтесь з творчістю неперевершеного майстра, яка заворожує і полонить!

середа, 10 березня 2021 р.

 Голосне читання 

"Утоплена" - вірш Т. Г. Шевченка, який мене вразив"




Флеш-акція "Торкнись поезії Кобзаря"

     Весна в Україні починається 
Т. Шевченком.

9 березня він народився, в березні 1840 року вийшов  у світ перший "Кобзар". 


    Золотими літерами вписано ім'я славетного Кобзаря, великого сина українського народу, поета-революціонера Тараса Григоровича Шевченка в історію вітчизняної та світової літератури. 

    Воно по праву посідає гідне місце серед імен великих геніїв людства, творчість яких стала цілющим джерелом розвитку національних культур, загальнолюдських цивілізацій.


    

 

   Вшановуючи ім'я великого сина українського народу Тараса Шевченка ми провели флеш-акцію  «Торкнись поезії Кобзаря».

 


 Мешканці мікрорайону Теремки ІІ долучилися до цієї акції. Вони з задоволенням вголос читали  вірші з "Кобзаря". 

   Тож читайте цю велику книгу і осягайте її глибину й чистоту.

  


   Звертайтеся до творчості Т. Г. Шевченка не лише у березні. Відкривайте все нові й нові грані поезії митця. Багато його творів дають відповідь на питання сьогодення. 

   Хай завжди вас окриляє Шевченкове слово!



понеділок, 1 березня 2021 р.

 Бесіда-освідчення 

"Тобі моя любов,  о Криме мій!"

  Захід провела Ліньова Євніка Анатоліївна. В минулому начальник відділу інспекції Управління охорони культурної спадщини Міністерства культури і мистецтв України, викладач Національного університету ім. Т. Г. Шевченка зі спецкурсів: "Антична археологія", "Археологія Середземномор'я", "Історіографія археології", авторка близько 30 наукових праць з питань археології та історіографії.

  Євніка Ліньова розпочала захід  віршем кримськотатарського поета Зіядіна Джавтобелі "Мій Крим":




Завжди і всюди звали раєм Крим.

Тут любо ж бути гожої пори,

Коли натхнення гомонять вітри.

Тобі - моя любов, о Криме мій!

 Назва заходу взята з цього вірша. Це вказує на те, що Крим залишається в пам'яті і серцях українців. Ці, наповнені любов'ю до Криму, рядки задали тон усьому заходу.   Євніка Анатоліївна щиро та душевно змальовувала цей дивний край. Перед присутніми постав величний образ Криму на зрізі історичних подій, що відбувалися протягом століть.

 Крим - перехрестя цивілізацій, сплетіння культур народів Сходу та Заходу, багатовікова, овіяна легендами історія численних народів, що заселяли його: таврів, гунів, кіммерійців, греків, скіфів, сарматів, італійців, татар, караїмів та слов'яно-русів. Це героїчні сторінки запорізьких походів, земля чудових пам'яток матеріальної культури від поганських капищ і величних курганів до церков перших християн, від руїн середньовічних замків, печерних міст до розкішних імператорських палаців недавнього минулого, від руїн античних міст-колоній до сучасних курортних центрів - і все це на фоні мальовничих гірських пейзажів і безкрайнього моря. 

  У 1994 році Є. А. Ліньова разом із студентами Київського університету ім. Т. Шевченка досліджувала Херсонес Таврійський (м. Севастополь), про що у співавторстві із археологами Зубарем В. Н. та Сон Н. О. вона написала у навчальному посібнику "Античний світ Північного Причорномор'я", який представила присутнім.
  Євніка Анатоліївна також організувала книжкову виставку з власного книжкового фонду та ознайомила з нею присутніх.

 


  Крим також полонив і додав творчої наснаги її брату Жозефу Ліньову (1941-2017) - скульптору, художнику, поету, філософу.
  Мистецька душа  Жозефа Анатолійовича  не могла не захоплюватися історичними пам'ятками Криму, його людьми, пейзажами та живописною рослинністю,  споглядання котрих додало художнику творчої наснаги та надихнуло на створення циклу картин під назвою "Крим, який ми любимо".

  Хто хоч один раз побував у Криму, той уже ніколи не забуде казкової принадності його узбережжя, оповитого духмяністю темно-зелених кипарисів, залитого сонячним сяйвом, край стародавніх пам'яток культури, захоплюючих неповторною красою архітектурних споруд, розкішних парків, садів, виноградників.
    Ми впевнені в тому, що незабаром Крим повернеться до України, знову стане прекрасним українським гостинним курортом і перлиною нашої великої держави.