пʼятниця, 26 лютого 2021 р.

26 лютого - День кримського спротиву російській окупації

Народознавча бесіда 

"Іскриться мудрість кримськотатарського народу в його казках"



26 лютого - День кримського спротиву російській окупації

  Сім років тому  Росія окупувала Автономну Республіку Крим. 

   Більшість мешканців Криму не визнали окупаційний режим. 

   26 лютого 2014 року під гаслом «Крим – це Україна» відбувся організований Меджлісом кримськотатарського народу проукраїнський мітинг чисельністю до  10 тисяч учасників.

   Україна і міжнародні організації засудили дії Кремля та визнали цю подію анексією. 

   Наша позиція та мета  -  повернення Криму до складу України. 

 26 лютого Указом Президента України установлено День спротиву окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, як щорічної пам'ятної дати.

 До цієї дати 26 лютого разом з учнями Київської дитячої художньої школи №9 провели флешмоб "Крим - це Україна".





вівторок, 23 лютого 2021 р.

12 лютого виповнилось 150 років від дня народження Леся Мартовича

Презентація творчості Леся Мартовича «Мечем сатири, гумором любові»




25 лютого - 150 років від дня народження Лесі Українки

   До цієї ювілейної дати з 15.02.2021 р. по 26.02.2021 р. в бібліотеці представлена віртуальна виставка «Воїн з пером у руках, лірик – з букетом конвалій» Н. Солоненко. 

  Є люди, як свічки,  згорають, відходять у небуття. Є люди, як зірки,  горять і світять все життя.

  У цьому сузір'ї незгасною зорею сяє ім'я Лесі Українки. Безсмертна іскра Прометея запалала глибоко в її серці і загорілася ясним вогнем.

  Вогонь поезій Лесі Українки палає і сьогодні. Це незгасимий вогонь таланту від Бога. 

  Історія її життя могла б стати основою величезної драми, але стала на службі найсвітлішої поезії, зоря якої яскраво палає на літературному небосхилі вже 150 років. Твори Л. Українки – окраса світової літератури.

  Творчість Лесі Українки багата й різноманітна. ЇЇ поезія свідчить про велику любов до рідної землі, вболівання за долю свого народу.

    Ми знаємо і не знаємо Лесю Українку. Думаємо, що знаємо її. Але чи розуміємо і чи відчуваємо її? 

  Мета нашої книжкової виставки -  відповісти на всі можливі запитання щодо цілющого, невичерпного джерела  Лесиної творчості та  докладно прослідкувати всю її біографію. 

   У книгах, представлених на виставці, ви знайдете і те, про що не читали, не знали, можливо, і не думали. 

    Сподіваємось, що творчість Лесі Українки торкнеться струн вашої душі. 

   До видання увійшли вибрані вірші, поеми та драматичні твори Лесі Українки. За словами М. П. Стельмаха: "Колискою самобутньої поезії й драматургії Лесі Українки були зелені низинні ліси Волині, розвоєм поезії і драматургії Лесі Українки стала вся наша планета сподівань, бо до верхів'я людського духу сягнуло нетлінне слово творця!"

   У драматичній поемі "Бояриня" найяскравіше виявлено негативне ставлення Лесі Українки до московської великодержавності. Поема через її антиросійську спрямованість була заборонена і виключена з публікацій до 1989 року.

   Монографію присвячено мало розробленій і цікавій темі - психології творчості Лесі Українки крізь призму рукописів, що дозволило усвідомити індивідуальну природу особистості письменниці та її творчого процесу.
   У  книзі розповідається про  славетну українську поетесу та драматурга Лесю Українку, життя якої  стало втілення дієвої любові до України та її народу.


   Альбом містить документи, світлини, ілюстрації, уривки з художніх,  публіцистичних творів і листів відомої української поетеси Лесі Українки, вислови про її творчість письменників та дослідників.
    Роман Миколи Олійника "Дочка Прометея" присвячений Лесі Українці, яка крізь життєві бурі та незгоди пронесла любов до людей та рідної землі.









 
 "...Вкраїно! Красо моя, туго моя нерозрадна, де ти? Обізвися, рідна! Я вчую твій голос. Пізнаю його в шепоті вітру, в пахощах чебрецю й материнки. Чуєш-бо, нене? Це я, дочка твоя, Леся, що нареклася ім'ям твоїм священним. Пам'ятаєш мене?.." Леся Українка

   Твій голос у пісні нашій, в нашому житті,
Твоя зоря цвіте над нашим краєм,
Так! Ти жива! Ти будеш вічно жити!
Ти в серці маєш те, що не вмирає.


понеділок, 22 лютого 2021 р.

Поетична замальовка

 «Рідне слово осяває Всесвіт української душі» 



 З 1.02.2021 р. по 26.02.2021 р. в бібліотеці представлена  виставка-панорама "Кримські татари: етнічна історія і традиційна культура".


  Крим — місце поєднання найдавніших культурних традицій. Тут можна знайти і сліди стародавніх архаїчних традицій, чудові пам’ятки античного мистецтва, Крим — місце, де на перехресті візантійського, балканського і українського світів розвивалася велика християнська культура. Тут також збереглася могутня спадщина арабської, татарської і турецької культур. Тільки пам’яток історії, археології і культури тут нараховується більше ніж 4 тисячі.

  Кримський півострів - одне з найчудовіших місць на Землі. Нерідко його називають «світ в мініатюрі» або «музей просто неба».  

 



В Севастополі знаходяться мальовничі руїни стародавнього міста Херсонеса. 

Даний путівник знайомить  з центром античної культури Криму - Херсонесом. Мандрує залами музею, розповідає про розкопки античного і середньовічного міста, археологічних знахідках.

  Ця книга становить першу в новітній історичній науці спробу комплексного науково-популярного погляду на вітчизняну етнічну культуру. Більша частина книги присвячена Херсонесу.

  У Керчі зберігся підземний склеп Діметри, над містом Судак піднімається Генуезька Фортеця, а на вершині гори  Митридат в Керчі розташований Акрополь.

 Розкіш середньовічної архітектури знайшла втілення в численних палацово-паркових ансамблях — палац графа Воронцова, садиба Гагаріна, ансамблі в Лівадії і Массандрі.

  Вражає своїм колоритом Бахчисарайський палац з дивовижним фонтаном сліз — спадщина кримськотатарської культури.




 Багатовікова історія Криму зберігає таємниці тисячоліть, адже тут жили різні племена і народи, які змінювали історію людства,  існували міста-держави, кримські береги та води Чорного  моря сповнені звитяжної слави. Про ті далекі часи до сьогодення дійшли казки і легенди.
  Мов чарівна скринька, ця книжечка татарських казок насипле коштовних самоцвітів в серце кожного, хто її прочитає. У мандри чарівним Кримом, до звитяжних битв і неймовірних перемог поведуть вас ці казки.

 На виставці також представлені видатні представники  Криму: художник І. Айвазовський, видатний письменник А. Кримський та сучасні діячі кримської культури: оперний співак Сейтабла Меметов,  співачка Джамала, актор Ахтем Сеїтаблаєв та інші.
  Крим нині тимчасово окупований Росією. Попри цей прикрий факт, Крим залишається частиною українських земель. Крим - це Україна. Ми впевнені, що вже незабаром українським Кримом ми матимемо змогу вільно подорожувати і дізнаватися про історію і культуру цього незвичайного і чудового краю.


пʼятниця, 19 лютого 2021 р.

понеділок, 1 лютого 2021 р.

Ромська тема в світовій художній літературі та мистецтві

  З 1.02.2021 р. по 26.02.2021 р. в бібліотеці представлена виставка-інсталяція "Ромська тема в світовій художній літературі та мистецтві".


  
 Роми – один з найбільш цікавих і міфологізованих народів на нашій планеті. 

Зображення людей внутрішньо вільних, сильних, незвичайних, яскравих, жагучих, таких, які далеко не завжди відповідали загальноприйнятому розумінню норм, стало однією з основних тем у мистецтві та художній літературі.

В українській літературі до ромської теми зверталися Т. Г. Шевченко в поемі "Відьма", С. Руданський в циклі "Співомовок":"Циганський кінь", "Циган на толоці", "Лев і циган", "Циган з хроном", "Циганський похорон", М. Коцюбинський в оповіданні "Пе-коптьор" (1896), П. Куліш в літературній казці "Циган", О. Кобилянська в повісті "В неділю рано зілля копала" (1908).

Роми в українській літературі зображені кмітливими, розумними, пристрасними в коханні та шляхетними. Цінністю для них є сім'я та діти. Роми допомагають усім, хто звертається до них у важкий час ("Відьма" Т. Шевченка), залишаються пристрасними любителями коней ("Пе-коптьор" М. Коцюбинського).

Головною сюжетною лінією  драми М. Старицького "Циганка Аза" є заборонене кохання циганського хлопця Василя  до простої дівчини Галі. Зіткнення циганської стихії, романтичних дітей природи з селянським середовищем призводить до фатальних наслідків. Палка любов молодого цигана до української дівчини, у якій теж, до речі християнська кров змішувалась з циганською (батько її був циганом, якого виховували селяни), здатна подолати всі перешкоди на своєму шляху. Любов ця перетворює вічного кочівника на постійного мешканця села, пробуджує нечувану винахідливість та працьовитість. Надлюдськими зусиллями Василь прагне  відстояти своє право на спокійне життя й працю.  Але чи вдасться це йому? Ви дізнаєтесь, прочитавши драму.

Тема новели П. Меріме  "Кармен" - зображення життєвої долі ромів. У новелі звичаї та опис ромського народу подано детально, часто вживаються слова ромського походження, які П. Меріме подає так, що вони зрозумілі читачеві, їхня етимологія є в творі в великій кількості. 

Герої новели циганка Кармен та баск Хосе  належать до народів з різною культурою, що дуже відрізняло їх одне від одного. Тут зіткнулися дві народності, відповідно, два погляди на світ. Вони по-різному ставилися до кохання, яке захопило їх обох. Чим завершилося їхнє кохання? Відповідь отримаєте, прочитавши новелу. 

Один з найулюбленіших жіночих образів світової літератури — образ Есмеральди в романі В. Гюго "Собор Паризької Богоматері". 

Перед нами постає юна дівчина - дитя природи, дитя циганського народу, яке любить танці, шум, життя під відкритим небом. Вона  юна, наївна, і зовсім не знає життя. 

Есмеральда є втіленням того, що ми називаємо жіночість, ніжність, тендітність, чарівність, цнотливість, що гармонійно поєднуються із незламною силою духу. Вона добра, співчутлива, а найголовніше - уміла кохати, самовіддано, безмежно, до смерті...

Яскраво і цілісно самобутній ромський світ зобразив О. С. Пушкін в романтичній поемі "Цигани" (1823).

У О. Купріна ромська тема втілилась в яскравому образі містичної поліської циганки Олесі ("Олеся").

"Кармеліта" О. Кудріна - це історія  жертовного,  пристрасного та всеперемагаючого кохання циганки Кармеліти та Максима. Зустрічі й розлуки, відданість і зрада, таємниці й викриття - все це та багато іншого ви знайдете в цій книзі.    

  В романі А. Калініна "Циган" ніяк не можуть поєднатися долі цигана Будулая і козачки Клавдії, хоча їх серця давно знайшли одне одного. А навколо вирує життя з його сумом та радощами, тихим сімейним щастям та підступною розлукою, ворожнечею та коханням. Чи будуть вони разом ви дізнаєтесь в кінці роману.

    Захоплююча повість М. Букінгам "Циганочка" про підступність і відданість, любов та зраду, жертовність та вигоду, які на своєму життєвому шляху зазнала головна героїня - "циганка"  Єлизавета-Бойль.