понеділок, 30 березня 2020 р.

30 березня - День пам'яті святого Олексія

  30 березня у народі відзначають "Теплого Олекси" - День святого Олексія, чоловіка Божого, який жив у IV столітті.
  Батьки одружили його з багатою римлянкою, але Олексій покинув дружину і присвятив своє життя Богові. У місті Едесса в Сирії 17 років молився при храмі Пресвятої Богородиці. Діва Марія з’явилася паламареві і сповістила, що Олексій є чоловіком Божим.
 У минулі часи казали: “Олексій, чоловік Божий, зиму нанівець зводить”, “Зверху пече – знизу тече”. За народною уявою та й за кліматичними спостереження до дня Олексія приходить справжнє тепло, тому народ дав ще одну назву цьому дню - Теплого Олекси.
  Якщо цього дня погода вже тепла, сніг зійшов, то пасічник виносить вулики з бджільника, замовляє бджіл, щоб інших хазяїв не шукали, молиться, щоб Бог послав гарне літо й, відповідно, багато меду, тоді розкриває дверцята, і бджоли роблять перший обліт. Кропить їх освяченою на Стрітення водою, промовляючи: "Теплий Олекса випускає бджіл на весну”.
   Якщо цього дня дівчина зустріне лелеку – має впасти або присісти, тоді перед нею швидко стане суджений.
   Від цього дня кажуть: "Журавлі прилетіли і полудень принесли": день стає довшим і людині, яка працює, треба вже, опріч сніданку, обіду та вечері, ще й полуднувати.
   Мисливці розповідають, що в день Теплого Олекси ведмеді прокидаються і йдуть шукати поживи. Переказують, що "михайлам" у цей день соромно за своє худе тіло, тож вони ховаються в кущах, доки не від'їдяться.
   Лисиці на Олекси переселяються зі старих нір у нові. Кажуть, що у перші три дні свого переселення вони сліпі й глухі: "ходять, як у мареві: їм кури сняться”. Прокидаються лисиці зі свого "курячого марева" тоді, коли їх починають клювати ворони.
  В цей день ворон купає своїх дітей і відпускає їх на волю, у самостійне життя. Крук благословляє дітей, щоб чесно в світі жили, щоб крук крукові очі не довбав.
  Дівчата колись вірили в те, що як на Теплого Олекси подарувати жебракові сорочку, не забаряться старости. Вони шили й вишивали потай від матерів і, входячи в церкву, вручали біднякам дарунки. А ще напередодні Теплого Олекси йшли ввечері на леваду, де росла стара верба, та із заплющеними очима виламували гілочку. Якщо вона виявлялася рівною і довгою, майбутній чоловік буде високим і струнким. Ту гілочку вдома освячували і у церкві намагалися торкнутися нею хлопця, який подобається. Якщо вдавалося дрібочку верби кинути йому в їжу або підкласти під подушку, неодмінно засватає.
  Це був день берези. У цей день збирали березові бруньки. За столом всією родиною пили березовий сік або спеціально приготовлений медово-березовий узвар, або збитень.
  Народна хитрість підказує: якщо бажаєш гарного врожаю пшениці, то на Явдохи, Сорок святих і Теплого Олексія слід, вийшовши із церкви, одразу вибрати якнайкраще зерно для посіву. Тоді зернові дуже добре вродять і будуть чисті, як золото.

Прикмети на день Олексія:

  •  Великі струмки — на превеликий розлив, а малі - до посухи;
  •   Перший грім на Теплого Олексія якщо не зійшов лід — до хорошого улову риби;
  •  Якщо 30 березня тепло, значить, буде хороший урожай по осені;
  •  На ліщині з’явилися сережки, значить, весна остаточно наступила;
  •  Якщо не видно шпаків, то найближчим часом буде негода;
  •   Дикі гуси злетіли високо в небо — скоро піде сніг;
  •   Якщо свято Теплого Олексія доводиться на понеділок, то в далеку дорогу не можна збиратися — можна невдачу накликати.
    Вітаємо всіх зі святом і бажаємо  миру, щастя, достатку в ваших оселях!

четвер, 26 березня 2020 р.

"Книги-ювіляри 2020 року"

    З 3.03.2020 р. по 31.03.2020 р. в бібліотеці представлена виставка "Книги-ювіляри 2020 року".
   У 2020 році виповнилося 835 років давньоруській пам'ятці, перлині українського ліро-епосу "Слову о полку Ігоревім", в основі сюжету якої - невдалий похід руського новгород-сіверського князя Ігоря Святославовича на половців у 1185 році.
  



  145 років роману Панаса Мирного "Хіба ревуть воли, як ясла повні", який став першою в українській прозі селянською епопеєю, всебічним змалюванням життя українського села.

 185 років від дня написання видатним сином України  Миколою Гоголем "Вія". Вій- один з найвідоміших персонажів української міфології, недобрий дух боліт та лісів, що володів магічним поглядом, проникаючи аж у людську душу і відкриваючи її для всякої нечисті. Від погляду Вія, вважалося, немає спасіння. Звідси походить і народне повір'я про недобрий погляд, яким можна зурочити.
   90 років роману Павла Загребельного "Роксолана", у якому відтворено події ХVІ століття. П'ятнадцятирічна українська  дівчина Настя Лісовська, опинившись в гаремі султана Сулеймана, своїм незвичайним розумом, волею і вродою виборює собі іншу долю.
   424 років п'єсі Вільяма Шекспіра "Ромео і Джульєтта", 190 р. "Гобсеку" Оноре де Бальзака, 175 р. роману Федора Достоєвського "Бідні люди", 155 р. "Алісі в країні чудес" Льюіс Керрол, 115 р. роману Стендаля "Червоне і чорне", 90 р. "Портрету Доріана Грея" Оскара Уайльда.
   Пропонуємо вам перечитати заново відомі бестселери світової літератури.





понеділок, 23 березня 2020 р.


Шановні користувачі!
   З метою попередження розповсюдження короновірусної інфекції (COVID -19) бібліотека ім. М. П. Стельмаха з 17 березня  2020 року тимчасово припиняє обслуговування користувачів та проведення масових заходів. 
  Підстава: Протокол № 10 п. 2 від 16.03.20 засідання постійної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій (КМДА).
 Про відновлення обслуговування користувачів буде повідомлено на блозі.
Довідки можна отримати за телефоном (044) 250-05-64.

понеділок, 16 березня 2020 р.

"Мрії дітей Мар'їнки"

   З 3.03.2020 р. по 31.03.2020 р.  в читальній залі бібліотеки представлена виставка творчих робіт "Мрії дітей Мар'їнки". 


 
   

   Війна для дітей Мар'їнки - страшна реальність, яку вони переживають щодня. 
   
  Діти в своїх малюнках відобразили свої мрії та заповітні бажання.

   
  В кожній роботі лунає щире прагнення миру і єдності для України.  
  Малюнки — у патріотичних кольорах.     Білий голуб — символ  миру на землі.  
   



  Своїми малюнками діти хотіли сказати, що наша Україна — єдина і вони вірять, що ми переможемо цю страшну війну. 
  





"Майбутнє - в молоді в руках. 
Нехай це буде не лише в малюнках, 
А й у подальших всіх роках.
Ми разом станемо пліч-о-пліч, 
Повернемо в Україну Мир.
Підемо злагоді назустріч,
На Мир - в нас є орієнтир."
Катерина Любічева 9 клас



"Живи, живи на цій землі -
Святій і рідній Україні...
Хай буде мир на цій землі!!!
На нашій рідній Україні!!!"

Іван Мартищенко 6 клас



"Моя улюблена святине!
До тебе так звертаюсь я,
Прошу я миру для країни,
І просить вся моя сім'я.
Почуй нас, Боже, у молитвах!
Спини цей безлад і війну.
Нам поверни щасливе небо
І гарну сонячну весну!"

Тетяна Сердюк 6 клас

"Я мрію про мир! Нам його так не вистачає. Дуже хочу бачити свою країну щасливою та вільною. Так хочеться кричати: "Люди! Зупиніть війну." 
Валерія Клименко 6 клас.














середа, 11 березня 2020 р.

"Вінок Шевченкові сплітаємо із віршів"

  10.03.2020 р.  провели літературно-музичну годину "Вінок Шевченкові сплітаємо із віршів."

 В читальній залі бібліотеки зібралися учні 7-го і 9-го класів школи №260, щоб ушанувати світлу  пам'ять Великого Кобзаря, знову і знову  перегорнути поетичні рядки та прислухатись до його порад.
  

   Літературно-музичну композицію підготував  і провів літературно-співочий  колектив "Голосіївське відлуння. 
   Вони подарували незабутні хвилини спілкування з Шевченковим словом. 
  У виконанні колективу також лунали відомі вірші  великого поета, покладені на  музику. 
   Захід, присвячений 159-й річниці з дня смерті Тараса Григоровича, цікавий, проведений з душею та позначений глядацькою  активністю.





 Учні активно долучилися до Шевченкового слова.  
 Юні майстри  з задоволенням декламували твори 
Т. Шевченка.
    


  
  

  Година вшанування пам'яті великого співця України закінчилася. Вона стала ще одним свідченням спадкоємності Шевченкової поетичної творчості, багатогранністю таланту нашого народу, який у віршах та піснях вшанував пам'ять геніального поета, полум'яного борця за щастя українського народу.
   

  Учні з цікавістю розглядали книжкову виставку "Безсмертної слави поет" та робили світлини біля неї.


  

  Бібліотекар Крута Вікторія закликала присутніх  пам’ятати Великого Кобзаря, читати його твори, любити Україну, як любив її поет.

"Благословенна будь у віках - від заходу до сходу вкраїнська жінка - Берегиня роду".

  7.03.2020 р. до Міжнародного жіночого дня 8 Березня разом з клубом ветеранів "Радість" провели літературно-музичний вечір
«Благословенна будь в віках –
Від заходу до сходу
Вкраїнська жінка – Берегиня роду».


  Про вдячність жінці варто говорити щодня. Але є особлива дата - 8 Березня, коли кожен чоловік повинен привітати найдобріших, наймиліших, найкрасивіших жінок.

  

  Віночок побажань у віршах та піснях підготували чоловіки жінкам клубу ветеранів "Радість".

  Глядачі мали можливість поринути у музичний феєрверк пісень та танцю у виконанні надзвичайно талановитих учасників вокально-танцювального ансамблю  ветеранів "Веселочка", що діє при територіальному центрі обслуговування населення Солом'янського району.
  Вони також декламували вірші, у яких поети оспівали безкорисливу материнську любов, тепло і ласку. 









   


   


   

  Учасники клубу "Радість" також подарували присутнім свої вірші та пісні.